Bayraklı Tarihçe

Bayraklı Tarihçe

bayrakli1856’da tren seferleri başlayıp İzmir kasaba yolu açılınca Bayraklı’da geçit yapılmış, burada kaza olmaması için bir bekçinin eline kırmızı bayrak verilerek trenin durması yönünden rahatlık sağlanmıştır. Bayraklı isminin bu geçitte sallanan bayraktan ileri geldiği söylense de aslında o zamanlarda da bu semtin adının Bayraklı olduğu çeşitli kaynaklarda yer almaktadır. Bayraklı ismi aslında çok daha eski zamanlara dayanır.

Bornova yolundan Manisa, Akhisar gibi diğer yerleşim yerlerine mal götüren kervanları soyan bir eşkıya türemiş. Eşkıya saldıracağı zaman Tantalos’un mezarının bulunduğu yerde kayaların üzerine kırmızı bir bayrak diker, kervanların yolunu kesermiş. Kervan sahipleri gayri ihtiyari dağa bakar olmuş. “Bayraklı orada.” ya da “Bayraklı yok” diyerek yola çıkıp çıkmamaya karar verirlermiş. Daha sonraları Bayraklı imajı halkın belleğine yer ederek Bayraklı isminin doğmasına sebep olmuştur.

Smyrna, topografik açıdan yerleşim konusunda ideal bir yer olmuştur. O zamanların Yamanlar’ı, volkanik oluşumu, renkli (kırmızı, sarımtırak, kahverengi, kurşuni) taşları güney yamaçlarındaki trasit alanı, ardıç ve çam ağaçlarıyla kaplı bitki örtüsü ile güzel coğrafi özellikler taşımaktaydı.

Eski İzmir’in Akropolisi Karşıyaka’nın doğusundaki tepedir. Yağmur yağınca aşağıya sular akar. Bugün buralarda mersin ve çiçekli zakkumlar görülmektedir. Spillos Yamanlar’ın doğusundaki Manisa Dağı’dır. Çevresindeki dağların suları ile beslenen Nif Çayı, Sipillosu güneyden sararak kuzeyden Gediz’e kavuşur. İzmir’e akan Hacı Musa, Bornova, Kavaklıdere, Arapderesi ve Melez Çayı vardır.

Kaynak: http://bayrakli.meb.gov.tr/ilcemiz.html

Reklamlar

Bayraklı Tarihçe’ için 2 yanıt

 1. Merhaba,

  Gerçekten güzel bir blog yapmışsınız..
  Ellerinize sağlık arkadaşlar, sizlerle tanışmak isterim.
  Beraber güzel paylaşımlar yapabiliriz.
  Kardeş site olmayı öneriyorum.

  Eğer kabul ederseniz..
  Elimizdeki dökümanları birleştirebiliriz

  Lütfen düşünün.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s